Splošno o hipnozi
Ne, med hipnozo nismo niti nezavestni niti ne spimo, temveč smo v stanju, ki je zelo podobno dnevnemu sanjarjenju. Zavedamo se okolice in tega, kaj se dogaja okrog nas.
Nikakor. Klient v hipnozi prekine to stanje, kadarkoli on to želi.
Hipnotično stanje lahko doseže večina ljudi, ki so pravilno motivirani in imajo do hipnoze pravilno stališče. Pravzaprav je hipnoza naravno porajajoči se fenomen, ki ga je v različnih dnevnih situacijah, kot so gledanje televizije, poslušanje glasbe in avtomatična vožnja avtomobila, doživel že skoraj vsakdo.
Vendar pa medicinska hipnoza ni primerna za ljudi s srčnimi obolenji, epilepsijo, hudo astmo in psihozo.
Medicinska hipnoza je neškodljiv postopek brez stranskih učinkov – pod pogojem da jo izvaja primerno usposobljen hipnoterapevt, kar pri Kropex Coaching-u vsekakor smo.
Otroci hitreje in lažje dosežejo hipnotično stanje kot mladostniki ali odrasli. Otroci imajo veliko domišljijo in dobro predstavljivost, kar je zelo uporabno za doseganje hipnotičnega stanja.
Kliente večkrat skrbi, da ne bodo dosegli dovolj globoke hipnoze, zato jih pred samo terapijo poučimo o poteku hipnoze. V večini primerov je ta bojazen odveč.
Kako globoko hipnotično stanje bomo dosegli je odvisno od več stvari, in sicer predvsem od:
- usposobljenosti hipnotizerja,
- naravne zmožnosti klienta,
- motiviranosti klienta,
- stopnje sodelovanja klienta in
- medsebojnega zaupanja med klientom in terapevtom.
Mišljenje, da hipnotizirana oseba prizna globoke skrivnosti, je precej pogosto. V resnici se oseba v hipnozi zaveda, kaj govori in ne reče ničesar, česar ne želi. Torej v hipnozi ne stori ničesar, česar ne bi storila pri polni zavesti.
Hipnoterapija oz. medicinska hipnoza
Ker je učinkovita. In ker deluje.
Neprestano jemanje zdravil ima pogosto tudi stranske učinke. Zato posameznikom raje pomagamo s pomočjo medicinske hipnoze in jih naučimo veščin, kako uporabiti svoje sposobnosti za reševanje psihičnih in telesnih težav.
Nikakor! V stanju hipnoze ves čas ohranjamo kontrolo. Hipnoza je stanje, v katerem je 10% prispevka hipnoterapevtovega, 90% pa je klientovega. Metode, ki se uporabljajo v hipnoterapiji, in dane sugestije delujejo zgolj takrat, ko so usklajene s klientovimi željami in nameni – le v tem primeru jih bo njegov podzavestni um sprejel.
Število terapij je odvisno od narave klientovih težav, njegove motiviranosti in zaupanja v terapevta. Največkrat ni potrebno večje število terapij, saj hipnoterapija deluje hitro. Ponavadi je potrebnih od 2 do 10 terapij.
Dejstvo pa je, da se terapevtski procesi, sproženi med hipnoterapijo, v podzavestnem umu nadaljujejo še dolgo po tem, ko je terapija končana.
- krepitev samozavesti
- izboljšanje samopodobe
- povečanje motivacije
- izboljšanje športnih rezultatov
- obvladovanje stresa in sproščanje
- anksioznost, panika in depresija
- zmanjševanje treme
- premagovanje strahov in fobij
- izboljšanje spomina in koncentracije
- pomoč pri učnih težavah
- nadzorovanje vseh vrst bolečine
- opuščanje neželenih navad (npr. kajenje, alkohol, droge, igre na srečo…)
- spreminjanje neželenih vedenjskih vzorcev
- boljše obvladovanje čustev
- nespečnost
- hujšanje
- zdravljenje posledic vseh vrst zlorab ter travm
- izboljšanje fizičnega zdravja
- priprave na porod oz. na kirurške/zobozdravstvene posege